Как можем да ускорим своя метаболизъм?

Как можем да ускорим своя метаболизъм?
Как можем да ускорим своя метаболизъм?

Вече научихме как да познаем, че метаболизмът ни се е забавил, научихме защо се е забавил, сега ще разберем как можем да го ускорим.

Съвсем логично е: като премахнем причините за забавянето му.

  1. Значи отново започваме от храненето.

Щом четете това, много вероятно е вече да сте се убедили, че вълшебни диети и хапчета за отслабване няма. Човек е устроен като електрическия ток – движи се посоката с най-малко съпротивление и е склонен да прибегне към лесна диета или хапчета за отслабване. Дори и да постигне някакъв ефект от подобни неща, то той е временен и ако не промени начина си на живот всичко се възстановява с излишък.

(всъщност скоро научих за една „диета – чудо“ – при нея ядеш каквото ти попадне и чакаш да се случи някакво чудо ;-))

Неприятното при ограничителните диети (а те повечето са такива), че са ви лишили от някои вещества, жизнено необходими за организма. При спазване на подобни диети организмът, за да се защити, забавя целенасочено метаболизма в очакване на време, когато ще започне отново да се храни нормално.

  • Първата ни работа е да спрем всякакви диети. Да започнем да мислим за промяна в начина си на живот. За това със сигурност ще ви помогне някой от нашите уелнес-треньори – в тази област те са абсолютни професионалисти. Въоръжете се с търпение и дисциплина – за да започнете успешно тази промяна са ви необходими 3-4 месеца.
  • Втората ни работа е да възстановим недостига от хранителни вещества. От макронутриентите липсите са най-често от протеин, фибри (които всъщност са въглехидрати) и Омега-3 мастни киселини. От микронутриентите най-чести липси са на витамини (B, D, A, C и др.), йод, цинк, калций, селен, хром, магнезий, желязо или други. Как да възстановим точно това, което ни липсва, отново ще ни помогне уелнес-треньора ни по един съвсем естествен начин и без синтетични вещества. Повече от храните и продуктите, които се препоръчват за ускоряване на метаболизма всъщност набавят точно тези вещества, които ни липсват.

Уелнес-треньорът ще ни препоръча какви храни трябва да си набавим от пазари, магазини, супермаркети, по-късметлийте от село или собствено стопанство. Тъжната новина вече я споменах в предната статия – продуктите, дори и от собствено стопанство, няма как да бъдат такива, каквито са били преди 20-30 и повече години – почвата е изтощена, третирана е с различни химикали и т.н. Статистиката е жестока – за този период много от ценните за нас микроелементи е намаляла с 80-95% и повече! Все пак ние не ограничаваме никого – „мазохистите“ може да хукват да събират необходимите продукти. Не казвам, че е невъзможно, но става трудно, скъпо и с много загуба на време.

За радост на всички останали, нашата компания е помислила за това и шейк „Формула 1“ има всичките необходими за човешкия организъм 114 вещества, а с „Формула 2“, „Формула 3“ и другите специализирани хранителни добавки, термоджетикс чай и т.н. може да се персонализира програмата за всеки един човек, независимо от това какво му е необходимо в повече – тук отново ще се доверим на професионализма на уелнес-треньорите ни. При това ще можем да си набавим липсите на съвсем приемлива цена и без никаква загуба на време.

Таен съвет: самоцелното и хаотично приемане на витамини и други вещества не оказва кой знае какъв ефект. Един ефект ще има със сигурност – ще затрудните уелнес-треньора си защо не ви се получават очакваните резултати. Самоволното приемане на разни добавки и принципно полезни сами по себе си продукти може да наруши баланса, определен неслучайно от цял борд топ-учени от цял свят. Нека не си мислим, че знаем повече от тях, да „понастъпим“ егото си и да слушаме уелнес-треньора си!

Много важно е да изчистим организма си от различните натрупани „вредности“ – токсини, шлаки и т.н. Необходими са ни определено количество фибри. Отново добро решение е да попитаме уелнес-треньора си как да ги набавим.

  • Третата ни работа е да възстановим периодичността в храненето: вода, основна закуска, междинна закуска, обяд, междинна закуска, вечеря. Хапване през 3-4 часа. Като бебенцата. Какво точно, кога, в какви комбинации и т.н. – уелнес-треньорът е безценен за тези препоръки. Добре е да избягваме прости въглехидрати след обяд и да се храним малко преди сън.
  • Четвъртата ни работа е да набавим необходимото количество чиста вода. Желателно да е с температурата на тялото или поне със стайна температура. Тук някой може да каже, че ако водата е ледено студена, организмът ще изразходва допълнително енергия за затоплянето й, но лично мое мнение е, че стресът за организма от ледено студената вода е по-голям от изразходваните калории. Но при всички обстоятелства водата е важна. Процесите в човешкия организъм се извършват във водна среда. За изчистването му от отпадъците също е необходима вода.

Таен съвет: за набавянето на достатъчно вода помага и ограничаването или пълното спиране на всякакви диуретици от сорта на газирани напитки, бира, кафе и др. Често се срещам за една наша клиентка, която като разбра, че заради шест-седем кафета, които пиеше дневно, трябва да увеличи приема си на вода с три литра, веднага каза „Че то по-добре да спра кафето!“. И наистина е така.

  • Петата ни работа е да ограничим и най-добре напълно да спрем алкохола. Алкохолът пряко затруднява работата на черния дроб, който има ключова позиция в метаболизма. Като преход при спирането му препоръчваме да се замени поне концентрата с чаша бяло вино (не бира, защото е газирана и е силен диуретик). Когато се наложи да употребим алкохол, да бъде с възможно най-голямото количество вода.

Таен съвет: не се опитвайте „на своя глава“ да премахвате отоци в крайниците със силни диуретици, защото сте решили, че така ще изкарате водата от отоците навън. Намаляването на тези отоци ще стане най-успешно със системно приемане на достатъчно количество вода за възстановяване на нормален метаболизъм – отоците често (но не винаги) се дължат на това, че организмът си е складирал там вода за по-тежки дни. За лекуването на подобни отоци най-добре потърсете лекарска помощ.

Таен съвет: пробвайте рязък студен душ в банята. Рязкото стягане на мускулите при този експеримент повишава метаболизма и още повече настроението.

  1. Да наблегнем на физическата активност.

Може да ви се стори чудно, но и при нея апетитът идва с яденето. А то си е и логично – я спортувайте с една торба цимент на гърба и после я захвърлете – кога ще е по-лесно и приятно? Същото е и с излишните килограми. Може да се започне с нещо лесно – продължително ходене, лесни упражнения у дома, йога, постепенно да се премине към плуване и упражнения във фитнеса и т.н. Уелнес-треньорът ще ни препоръча правилния начин, най-добрия и специално за нас. Задължително трябва да му се доверим, защото физическата активност, съчетана с неправилно хранене води до щети, вместо до подобряване на метаболизма. Треньорът ще ни помогне да натрупаме повече мускулна маса или да я запазим при намаляване на теглото, което води до по-бърз метаболизъм. Протеиновите блокчета, например, са един вкусен завършек (и не толкова калоричен) на поредната тренировка.

Таен съвет: продължителни упражнения с ниска и средна активност, от типа „кардио“, ускоряват метаболизма повече, но за по-кратко време – за времето на самата тренировка и да речем, за деня. Силовите упражнения с тежести ускоряват метаболизма не чак толкова, но пък за продължително време, примерно за 2-3 дни. Съчетанието между двете е най-доброто, но тук отново опираме до нашия уелнес-треньор или проверен фитнес-инструктор.

Таен съвет: Ако работата ни е свързана с постоянно седене, добре е да си намираме някакви задачки, които ни принуждават да ходим или поне да постоим прави. Това раздвижва не само тялото ни, но и метаболизма.

  1. Да си осигурим полагащата ни се почивка и сън.

Сънят никога не ни стига, но е изключително важен. При това да бъде 7-8 часа и то в тъмната част на денонощието, за да се възстанови и периодичността и необходимото време за тази част от метаболитните процеси, които се извършват по време на сън. Мнението на някои „работохолици“, че е загубено време е изключително погрешно.

Таен съвет: припичайте се на слънце при всяка възможност. Не пропускайте плаж, но без да прекалявате. Естествено натрупаният витамин D е важен не само за децата, но и за жените от всяка възраст, както и изобщо за усвояването на калция.

  1. Преодоляване на стреса.

Стресът е голям враг на метаболизма. При различните хора се отразява различно на фигурата. Без значение дали слабеем или дебелеем от стрес, той влияе отрицателно на метаболизма. Знам как ще ми опонирате – че сте принудени да работите под стрес и нямате избор.

Което всъщност не е вярно. По-скоро ви е страх от промяната. Но природата не ни е създала да се мъчим, за да търпим това положение. Ако не ни харесва работата, да я сменим!. Ако не ни харесва началникът, да го уволним!

Защо метаболизмът ни е забавен?

Защо метаболизмът ни е забавен?
Защо метаболизмът ни е забавен?

От предната статия разбрахме, че метаболизмът ни може да е забавен. Което често не е никак забавно.

Сега да помислим защо. Радостно е, че и все повече млади хора се замислят.

И тъй, какви са причините за бавен метаболизъм?

  1. Начин на живот.

Няма как, без да променим нищо в начина си на живот, да очакваме нещо да се промени. Но да се разберем какво включва начинът ни на живот. Може би някои дами си мислят, че покупката на страхотни обувки ще изстреля метаболизма им до небето. Дори да се случи, това е лъжливо, временно усещане. Но нека оставим модните тенденции настрана. Под начин на живот сега ще разбираме режима на хранене, физическа активност и почивка.

  1. Хранене.

Неслучайно го отделям като отделна причина. Защото е основна. Повече от 80% от неволите ни се дължат на грешки в храненето. Ако то не е балансирано, ако не е на приблизително равни интервали 5-6 пъти през светлата част на денонощието, ако не е здравословно и е изпълнено с „празни храни“, се получава пълен хаос в организма ни. За такъв сложен процес, какъвто е метаболизмът, този хаос няма как да не го забави. Освен това храненето трябва да е съобразено с множество фактори и периоди от живота на човека – младост, бременност, кърмачески период, критическа възраст, старост, пол, ако щете дори традиции и т.н.

  • Диети.

Диета всъщност означава хранителен режим и в диетата няма нищо лошо. Само че ние сме привикнали “диета” да означава някакво ограничение на определени хранителни продукти, строги рестриктивни правила и често дори глад.

Организмът ни е сложна система от трилион и повече клетки, които имат нужда от едни 114 вещества – макро и микронутриенти. Ако не му ги осигурим, той страда. Натрупва недостиг от тях и се опитва да съхрани поне енергия, за да съществува. И как? Ами във вид на мазнини и забавен метаболизъм, за да преживее повече време при по-тежки обстоятелства.

Дори да не спазваме някаква строга ограничителна диета, производството и търговската мрежа волно или неволно ни я налагат – продуктите по своя състав не са същите като аналогичните от преди 20-30 и повече години. Сигурен съм, че и сами лесно ще си обясните това – изтощена почва, натрупани вредни вещества, безскрупулни производители и търговци търсещи бърза печалба и т.н.

  • Празни храни.

Храни, които ни доставят само калории и почти никакви хранителни вещества, се определят като празни. Организмът не е подготвен за подобно безсмислено действие. На него не му е присъщо да обработва нещо, което му доставя само вреди. Очевидно метаболизмът отново ще бъде възпрепятстван. Ако се запишете в нашите групи за подкрепа, наред с многото други неща ще научите що е гликемичен индекс, хранителната стойност и хранителната плътност на различните продукти, кои да избягвате и кои и как да комбинирате, за да не допускате празни храни на трапезата си.

  • Недостиг.

Недостигът може да бъде различен – от макронутриенти и най-често протеин, или пък от различни микронутриенти, които са нужни в съвсем нищожни количества, но тяхната пълна липса или недостиг са решаващи за много проблеми. Докато не бъдат възстановени необходимите вещества и то в определени количества и баланс с останалите, няма как да се ускори метаболизма. То е като да караш кола, без да си й сипал необходимото количество масло – ще скърца, скърца, пък ще изпуши и спре…

  • Алкохол.

При него не става дума за недостиг. Вече съм описвал влиянието му по-подробно и на достъпен език и сега ще спомена само едно нещо – алкохолът затруднява работата на черния дроб, който е ключов орган в обмяната на веществата (т.е. метаболизма). И за това няма никакво значение какъв е алкохолът (бира, вино, ракия и т.н.), всеки има такъв нежелателен ефект.

  • Вода.

Всички процеси в организма ни се извършват във водна среда. Е като няма достатъчно вода, логично е те да се извършват значително по-бавно, ако изобщо се извършват. И което е още по-лошо, натрупват се отпадъци, които допълнително ги забавят. Представете си фирмата, която събира боклука в квартала ви да не работи няколко месеца – ами то и вие ще загинете задръстени в собствените си боклуци! Понякога се чудя как организмът ни се справя с това.

  • Режим и периодичност на хранене.

Метаболизмът е един изключително сложен процес, съставен от по-малки процеси, които имат определена продължителност и последователност, изградена в милионите години еволюция. Няма как да не се съобразим с това. Да, човешкият организъм е силно приспособим, но за един човешки живот със сигурност няма да успее. Пък и в условията на чак толкова вредности по-скоро ще загине, отколкото да се промени. Някои от тези процеси също обясняваме в групите за подкрепа. Например работата на панкреаса и производството на инсулин. Вие също може да се възползвате от тези уроци. Потърсете ни да научите кога ще е следващата група.

  1. Физическа активност и спорт.

Мускулите са тъканта, която “изгаря” най-много калории за единица време. Ако ни липсва физическа активност, мускулите полека-лека “си заминават”. Стига се до умора, отпуснатост, липса на енергия, нежелание за никакви дейности, депресии и други модерни състояния. Нежелан ефект има и голямата физическа активност, съчетана с неправилно хранене. Пак стигаме до храненето. Колкото и голяма да е физическата активност, тя не може да компенсира “освяткването” на хладилника преди или след нея. А тя и не може да бъде по-голяма от определена степен, защото преумората води до още по-лоши последствия и организмът реагира по някакъв начин в опит за защита.

  1. Почивка.

Почивката и сънят са време, също толкова важно в цялостния процес на обмяна на веществата. Няма как да бъде пренебрегнато. Ако не го осигурим в необходимото количество и част от денонощието, метаболизмът допълнително се забавя, за да отстрани последиците от хаоса.

  1. Хормонален дисбаланс.

Нито един процес в организма не се случва без участието или влияние на хормони. Особено критична в хормоналния баланс е щитовидната жлеза и по-чести потърпевши от нея са жените. Тя произвежда и хормони от които пряко зависи скоростта на химичните реакции в тялото ни. Да, но за да функционира нормално, трябва да и осигурим отново правилно хранене. Ако не го направим, ще се наруши хормоналния баланс, което най-често се проявява в наднормено тегло. То пък допълнително ще затрудни всички функции на организма и ще затвори този дяволски кръг, от който много хора смятат, че трудно се излиза.

А всъщност не е чак толкова трудно и ние знаем как. Самите ние сме го постигнали (погледнете нашите истории) и постоянно го постигаме с наши клиенти. Групите ни за подкрепа постигат точно този ефект – с персонално изготвен хранителен режим, с постоянната подкрепа от треньора по хранене и другите участници всички успяват да постигнат желаните резултати. А дали ще стене в нормални срокове или ще се проточи – зависи от самите тях – нашите треньори дават всичко от себе си. А вие знаете как да ни намерите!

Хареса ли ви статията „Защо метаболизмът ни е забавен?„? Споделете в коментар, така ще ни помогнете!

Забавен ли е нашият метаболизъм?

Забавен ли е нашият метаболизъм?
Забавен ли е нашият метаболизъм?

Като малък най-забавен ми беше Чарли Чаплин.

С времето се оказа, че метаболизмът също може да бъде забавен.

Това може и да не ви се струва смешно, но при нас по един забавен начин можем да го ускорим.

Все пак как да познаем дали е забавен?

Има различни начини.

  1. Врачка. Не го препоръчваме.
  2. Понижена телесна температура. Този е горе-долу същия – нали трябва да си знаем температурата при нормален метаболизъм, за да разберем дали се е понижила? Е, ако е под 36 градуса, има големи шансове да е забавен. Ама ако е много под 36, първо силно се ощипете! Ако ви заболи, това е добре и четете по-нататък, ако не… Но и температурата трябва да се мери известен период, по едно и също време, при определени условия… Не, не искам да ви причинявам това!
  3. Студени крайници. Пак не е много сигурен показател. Може би просто сте по-самотни, отколкото ви се иска? Усмихвайте се повече, няма задълго да са ви студени!
  4. Излишни килограми. Топло! Те са доста видим признак на забавен метаболизъм, но все още не е съвсем сигурен.
  5. След ядене ви се доспива. Още по-топло! Като хапнете, рязко ви се иска да си полегнете и да дремнете поне малко. Това е свързано с работата на панкреаса и производството на инсулин, но ако искате да научите повече за този процес, запишете се в нашите групи за подкрепа (Галя: +359 888 153 150 или Тони: +359 88 9 920 930). Засега и в това не ви съветвам да се задълбочавате.
  6. Да се измерите при нас (вж. телефоните по-горе!). Става бързо, лесно, безболезнено. Освен метаболизма ще ви измерим и доста други неща. Единственото условие е да можете да се събуете боси (трябва да стъпите на един уред на бос крак).

Допълнителни екстри: 

  • Анализ на сегашните хранителни навици (безплатно);
  • Основни препоръки за промяната им (безплатно);
  • Възможност да се включите в група за подкрепа (възможността е безплатна, но участието е срещу скромно заплащане, може на две вноски);
  • Възможност за изготвяне на персонален, специално за вас, хранителен режим (също безплатно, но след попълване на кратка анкета и съгласие с условията, които ще уточним на срещата).
  • Възможност за участия в кулинарна академия, козметични партита, спортни занимания (съобразени с физическото ви състояние) и други обучения.

Скоро ще драсна няколко реда и защо обикновено метаболизмът е забавен, както и как да го ускорим, но друго си е препоръките да са съобразени точно с конкретния човек и след направените измервания – така че – звънете, не ни жалете!

Хареса ли ви статията „“Забавен ли е нашият метаболизъм?„“ Ще ни помогнете, ако споделите в коментар.

Как да водя активен начин на живот, ако това не ми харесва?

Как да водя активен начин на живот, ако това не ми харесва?
Как да водя активен начин на живот, ако това не ми харесва?

Едва ли някой от нас ще си признае колко много го мързи.

Това не е чак такъв грях. Всеки обикновен човек изпитва подобни, съвсем нормални неща – мързел, скука, умора.

Това го публикувам точно за такива хора. Мързелът е нещо доста съкровено. Дори пред нас хората рядко споделят колко ги мързи. Предпочитат да изтъкнат някаква друга причина – сменят дограма, дошли са им гости, нямат време. Едва ли предполагат колко ясно ни е всичко това и че единствено доброто възпитание ни въздържа да се разсмеем.

Но оставяме всеки сам да взима решения за собствения си живот.

Натякването за активен начин на живот толкова навлезе в нашето ежедневие, че ако кажеш на някого, че не обичаш да бягаш, скачаш или спортуваш каквото и да е, означава да те гледат пренебрежително и да те карат да се чувстваш непълноценен.

Не обичаш да спортуваш?

Това не означава непременно, че те мързи. Ами и аз не обичам, макар че да – спортувал съм доста активно. Но HST (скоростна радиотелеграфия – приемане и предаване на морзовата азбука).

Може пък и просто наистина да не обичаш. Да не те влече фитнес-залата и запотените тела. Да не разбираш как могат някои хора да прекарват с часове в гонене на топката или да се захласват по мускулите си на огледалата във фитнеса.

И въпреки това можеш и трябва да бъдеш активен и да отделяш поне час на ден за физически упражнения.

Аз го правя. Защото трябва да бъда здрав.

Практически всички научни изследвания “крещят” за необходимостта от физическо натоварване на организма. Благотворното му влияние се отразява върху физическото, психологическо и емоционално състояние както непосредствено след спорта, така и в дългосрочен план.

С други думи, спортът е задължителен.

Желанието ми да бъда здрав и енергичен ме мотивира да го практикувам. Заслужава си. И резултатите са видими. В съчетание с храненето вече четвърта година не боледувам и имам енергия за цял един взвод войници (за който знае какво е това).

Когато човек е мотивиран, се забавлява от това, което върши. Дори да не му е особено приятно. Поне в началото.

И как да стане това? Ето шест прости начина (който знае други, може да ги допълни в коментар):

  1. Направи тренировките си възможно най-кратки. Три тренировки на седмица е добро начало. По час, час и половина. По-дългите стават досадни. Кратките 7, 12 или 15-минутни тренировки на ден изглеждат много по-привлекателни и съвсем реални. Вписват се в ежедневния ти график без проблем. Времето не може да бъде извинение, а самите те се извършват без излишно напрежение.
  2. Избери активност според твоите предпочитания. Опитай се да намериш занимание, което дори и с цялата ти неприязън към спорта, няма да те накара да отхвърлиш. Не вярвайте в рекламите. Няма магически резултати с използването на различни модни системи и уреди. По-добре е върти педалите на велосипеда или да плувай с удоволствие, отколкото да проклинаш всичко в света, дърпайки тежести в люлеещ се стол. Или си лепиш разни електрически пеперуди по корема. Разбира се, всяко физическо упражнение е полезно, но тези, които правиш с добро настроение и с удоволствие – двойно по-ефективни.
  3. Погрижи се за мозъка си. Много хора от интелектуален труд не харесват спорта само защото смятат, че това е скучно и не развива мозъка им. Егото им не го разбира. Техните мозъци са свикнали да получават и обработват постоянно нова информация, да търсят решения на проблемите, да работят усилено и активно. По време на тренировката мускулите работят повече, а умът, който не е свикнал с такова отношение, започва да се отегчава и те пришпорва да свършиш по-бързо тази досадна дейност. Опитай се да го вземеш необходимата доза спорт с приятна музика, интересно предаване, а защо не филм за личностно развитие – нека и мозъкът малко се раздвижи!
  4. Не си поставяй грандиозни цели наведнъж. Някой може да каже, че плакатът с образа на шампион по културизъм го мотивира и че се стреми към същите постижения. В това няма нищо лошо, но много по-често пълното несъответствие между този плакат и картината в огледалото е с обратен ефект: убива последната надежда и мотивация. Затова, постави си разумни и изпълними цели, попитай специалист за какви срокове са реално изпълними и какво от тях може да постигнеш в обозримо бъдеще. Тоест раздели мечатат си на изпълними стъпки и задай срокове за всяка една от тях. Това ще вдъхне увереност в теб и много вероятно е да събуди и спортната страст и желание за резултати. И не забравяй, че в резултатите са силно индивидуални и не са бързи, за да не се демотивираш от липсата им на другия ден.
  5. Бъди по-активен в ежедневието си. За физическо развитие не са задължителни фитнес, салон, стадион… Опитай се да използваш нещо от околното пространство. Ходи пеша. Престани да използваш асансьора и ескалаторите – ползвай стълбите за изкачване и слизане. Разхождай се вечер и по време на обедната почивка. Смени пътуването с кола на малки разстояния с каране на велосипед. Не е трудно, а е приятно – спомни си, че това бе част от игрите ни някога. Ако автобусът не се очаква да пристигне скоро, иди на следващата спирка – хвани го там. При тези задръствания в София напоследък ми се случва на следващата спирка да хвана предишния автобус. Ходенето ми пеша до работното място е съизмеримо по време с пътуването с автомобил. Пробвай и ти!
  6. Започни да се храниш здравословно. Опитът ми постоянно доказва, че докато е пълен един човек, няма нито енергия, нито желание за спорт. И слаб да е, ако не се храни правилно, пак няма енергия и желание за спорт. Обаче съвсем скоро след началото на здравословно и балансирано хранене човек се изпълва с такава енергия и желание за активност, че понякога става опасно, особено при по-възрастните хора – организмът не  подготвен добре за подобни натоварвания.

Ако правиш методично тези шест простички неща, неусетно спортът ще стане неизменна част от начина ти на живот.

Започни сега! Регистрирай се на http://bit.ly/galantoreg и ще научиш и много други неща!

За какво ни търсят хората?

Галя и Тони - Галанто
Галя и Тони – Галанто

Хората най-често ни търсят, когато искат по здравословен начин да постигнат нещо от следните неща:

За какво ни търсят хората?
За какво ни търсят хората?

Търсят ни и за много други неща, но за какви – ще научите при нас, в клуба. Очакваме ви!

WLC група 6
WLC група 6