Модификация на Yaesu FTDX-10 за български условия

Модификация на Yaesu FTDX-10 за български условия
Модификация на Yaesu FTDX-10 за български условия
Разширяване на обхвата на предаване
Предистория

Преди време един приятел и радиолюбител (не пиша кой е, защото не съм го питал дали може) сподели, че не може да излъчва на част от 60 м диапазон. Предполагаше, че трансивърът му Yaesu FTDX-10, тъй като е подготвен за Испания, отразява испанските регламенти.

Моят Yaesu FTDX-10 също е „испански“. Най-малко User Manual му е на испански език. Проверих и се оказа същото – излъчва само в 5351.5 – 5366.5 kHz. А за България разрешението е 5250 – 5450 kHz, на вторична основа, 1 клас, 100 W, всички класове на излъчване.

Помислих си: “Не може да няма някакъв mod (модификация) за отстраняване на този проблем“. В момента точно нямах време да ровя из Интернет и драснах въпрос в една FB група за Yaesu FTDX-10.

След по-малко от денонощие, наред със стотиците глупости, изписани под въпроса, имаше и няколко смислени. Имаше и предложения как да отключа трансивъра на предаване навсякъде, където може да приема. Но те не ме интересуваха, исках да си оправя 60-те метра. И като завърша успешно, да обясня и на моя приятел как да го направи.

Замислих се, че тази информация може да е полезна и на други радиолюбители, та я публикувам тук, дано им свърши работа. При това не съм извършвал никаква интервенция, която би нарушила гаранцията.

Решение на проблема

Разреших проблема в няколко лесни стъпки, без отваряне на трансивъра и без нарушаване на гаранцията:

  1. Записах си персоналните настройки, менюта и памет на SD-карта:
<FUNC> <EXTENSION SETTING> <SD CARD> <MENU SAVE DONE> <NEW> <ENT>
Докоснах <FILE SAVED> за изход.
<FUNC> <EXTENSION SETTING> <SD CARD> <MEM LIST SAVE DONE> <NEW> <ENT>
Докоснах  <FILE SAVED> за изход.

Забележка: Тази стъпка не е задължителна. Трансивърът се ресетва до фабрични настройки и ако искаш да си запазиш каквото си конфигурирал допълнително, ще е нужна.

  1. Изключих трансивъра.
  2. Натиснах едновременно FINE и MODE и ги задържах. Без да ги пускам, включих трансивъра. Започна да мига бързо зелен светодиод VFO-A RX.
  3. Натиснах кратко <FUNC>. Мигането на светодиода VFO-A RX леко се забави.
  4. Изчаках няколко секунди да се копира промяната и натиснах отново <FUNC>, вече продължително. Не знам колко продължително, беше около няколко секунди, докато спре да мига светодиодът и трансивърът се рестартира.
  5. След рестарта всичко вече беше ОК, диапазоните покриваха разрешенията в нашата страна.

Като бонус получих и диапазон 70 МХц, също разрешен у нас: 70– 70,50 MHz, на вторична основа, 1 клас, 50 W, A1 (A, B, C, D) и J3 (C, E, F).

Като бонус получих и диапазон 70 МХц
Като бонус получих и диапазон 70 МХц
  1. Бих могъл да възстановя старите си настройки от SD-картата, но предпочетох да ги направя отново, на чисто, с учебна цел. И без това съм ги правил още без да знам кое какво точно прави, тогава тепърва разучавах новия си трансивър.

Принципно става по този начин:

<FUNC> <EXTENSION SETTING> <SD CARD> <MENU LOAD DONE> <ИЗБОР НА ФАЙЛ> <OVERWRITE OK>
Докосваш <FILE SAVED> за изход, следва автоматичен рестарт.
<FUNC> <EXTENSION SETTING> <SD CARD> <MEM LIST LOAD> <ИЗБОР НА ФАЙЛ> <OVERWRITE OK>
Докосваш <FILE SAVED> за изход, следва автоматичен рестарт.

Забележка: Ако не си изпълнил стъпка 1 и не си записал настройките и паметта, няма откъде да ги възстановиш и да изпълниш тази стъпка.

Надявам се тази процедура да е полезна някому.

73!

Хареса ли ви статията „Модификация на Yaesu FTDX-10 за български условия„? Полезна ли ви беше? Споделете в коментар, моля.

 

Актуализация на фърмуера на FTDX-10

Актуализация на фърмуера на FTDX-10
Актуализация на фърмуера на FTDX-10

Актуализация на фърмуера на FTDX-10

Това звучи страшно, но не е. Или не е поне докато не се случи някакъв фал – например да спре електрическия ток у вас точно в този момент. Но нека не бъдем черногледи…

Ако всичко е изправно и спазваш процедурата, не би трябвало да се случи нищо лошо. Актуализацията на фърмуера е важно и полезно нещо, което трябва да се върши при всяко обновление, особено ако констатираш някакви проблеми.

И пак да кажа: не изключвай радиото по време на актуализация на фърмуера! Сигурно има някакво решение и ако го направиш, но не искам да разбирам какво е то.

1. Първата стъпка е да провериш каква е версията на текущия ти фърмуер.

Това е важно, защото може и да няма нужда да се актуализира. Може да видиш това с

<FUNC> <EXTENSION SETTING> <SOFT VERSION>

На екранната снимка се виждат моите текущи версии към 12-02-2024 г.

2. Втората стъпка е да провериш версиите на фърмуера на сайта на Yaesu и ако има по-нова от твоята, да я изтеглиш.

Уебсайтът на Yaesu е на адрес http://www.yaesu.com.

Намери секцията FTDX10 под продукти или като щракнеш върху изображението FTDX10 на банера. Избери раздела „FILES“. Погледни в раздела „AMATEUR RADIO \ SOFTWARE“ за файла „FTDX10_Firmware_Update_Information“. Отвори файла и сравни номерата на версията на фърмуера с инсталирания в момента на твоето радио.

Ако някоя от версиите е по-нова от тази, инсталирана в момента на твоето радио, ще трябва да изтеглиш новия фърмуер.

Ако няма по-нова версия, отвори си бира и направи няколко нови връзки – не е нужно да актуализираш нищо.

Архивът, който трябва да изтеглиш, е с име „FTDX10_Firmware_Update_[revision (дата))„.

Разархивирай го. Запази файловете директно в директорията FTDX10 на SD картата. Не ги записвай в поддиректория. Ако нямаш SD картата за трансивъра, купи си някаква. Не е нужно да е голяма, 4 GB ще свърши прекрасна работа за всичко. Най-голямата, която работи с FTDX-10 e 32 GB.

3. Следващата трета стъпка може и да пропуснеш, но обикновено спестява много време и нерви, така че – направи я!

Запази текущите настройки на менюто и каналите на паметта на SD картата.

Това става така:

<FUNC> <EXTENSION SETTING> <SD CARD> <MENU SAVE DONE> <NEW> <ENT>

Докосни иконата File Saved, когато записът приключи.

<FUNC> <EXTENSION SETTING> <SD CARD> <MEM LIST SAVE DONE> <NEW> <ENT>

Докосни иконата File Saved, когато записът приключи.
4. Четвъртата стъпка е самата актуализация на фърмуера на FTDX-10.

 Поеми си дълбоко въздух и да действаме:

<FUNC> <EXTENSION SETTING> <SD CARD> <FIRMWARE UPDATE DONE>

Софтуерът на радиото автоматично ще избере актуализациите, които са по-нови от фърмуера на радиото. Няма никакъв смисъл да отбелязваш и тези, които не са избрани, освен ако нямаш повреда в радиото и си сигурен, че трябва да го направиш. Ако изтегленият архив не съдържа актуализация за един от процесорите, ще видиш текст „(No such file).“

Докосни UPDATE, после OK.

НЕ ИЗКЛЮЧВАЙ РАДИОТО ПО ВРЕМЕ НА АКТУАЛИЗАЦИЯ НА ФЪРМУЕРА!

Ако си вярващ, може и да се прекръстиш три пъти да не спре токът.

След като бъде инсталиран новият фърмуер, радиото ще се рестартира за да зареди променените файлове в различните DSP, FPGA и CPU устройства.

Ако по време на актуализацията на фърмуера се покаже съобщение за грешка, например, е открит повреден файл?

Не се панирай!

Докосни екрана и радиото ще се рестартира автоматично със стария фърмуер. След това изтегли ново копие на фърмуера от Yaesu и повтори процеса внимателно отново.

5. Пета стъпка – възстановяване на настройките и паметта.

Ако искаш, може да възстановиш записаните на SD-картата настройки. А може и да ги направиш наново с учебна цел.

Две напълно излишни настройки за FTDX-10

Две напълно безсмислени настройки, но важни и приятни 😉.
Две напълно безсмислени настройки, но важни и приятни 😉.

Две напълно излишни настройки за FTDX-10

Но всеки иска първо тях да направи

Нужно ли е да правим тези две напълно излишни настройки?

  1. Първата е персонализиран екран при включване.
Персонализиран екран при включване
Персонализиран екран при включване

Кой не иска да си пероснализира новото радио, като го накара да показва неговото име или позивна? Едва ли има някой, който да не се поблазни от тази възможност.

Това може да стане много лесно:

Натисни <FUNC> <DISPLAY SETTING> <MY CALL>.

Използвай екранната клавиатура, за да промениш съобщението. По подразбиране е въведено само „FTDX10“. Имаш право на 12 знака.

Аз съм записал „LZ3AI FTDX10“.

  1. И втората – настройване на час и дата.
Настройване на час и дата
Настройване на час и дата

Радиото си има и часовник. Той никога не се показва на екрана. Служи само за маркиране на времето на името на файла, когато записваш нещо на SD-карта или другаде.

Натисни <FUNC> <EXTENSION SETTING> <DATE&TIME>.

Задай ДЕН, МЕСЕЦ, ГОДИНА във формата, показан на дисплея.

Натисни <FUNC>, за да запазиш датата.

След това задай ЧАС & МИНУТА във формата, показан на дисплея и натисни <FUNC>, за да запазиш току-що въведеното.

Като се има предвид за какво се използва тази настройка, препоръчвам да зададеш LZT (или локално време, ако не си в България). Напълно ненужно е да задаваш UTC/GMT. Файловете, които се създават на SD-картата, нямат някаква връзка с времето по Гринуич 😉.

Две напълно безсмислени настройки, но важни и приятни 😉.

Погледни и друтите статии, свързани с Yaesu FTDX-10.